СТАРСКИ КОЛАЧИ: Рецепт за највкусните гурабии (ВИДЕО)

СТАРСКИ КОЛАЧИ: Рецепт за највкусните гурабии (ВИДЕО)

Овие колачиња ги правеа нашите баби, а во продолжение ви пренесуваме рецепт за вкусните гурабии.

Состојки:

 • 100 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 200 гр брашно
 • мелени и сечкани ореви
 • кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Разматете маст, шеќер, едно јајце и една жолчка, додајте брашно и кора од лимон и замесете тесто.
 2. Тестото ставете го во фрижидер околу еден час, па растегнете го со сукало на половина сантиметар дебелина.
 3. Извадете кекси со големина на чаша. Секоја гурабија потопете ја во белки, па во крупно сечкани ореви и на крај во мелени ореви.
 4. Наредете ги колачињата во плех. Печете ги на 170 степени околу 15 минути.
 5. Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

singlepost_text