Кога ќе видите што е мистериозната течност која се појавува над киселото млеко никогаш нема да ја фрлите

Кога ќе видите што е мистериозната течност која се појавува над киселото млеко никогаш нема да ја фрлите

Сите оние кои уживаат во млечните прозводи, не се премногу среќни кога на врвот ќе видат ја видат мистериозната течност, некои веднаш ќе ја измешаат со остатокт од кислеото млеко за да се соедини или некои едноставно ја расипуваат мислејќи дека не е добра за нивното здравје.Еве што претставува мистериозната течност.

Во прашање е сурутка – течност која останува кога ќе се процеди млекото или која природно се одвојува и останнува на врвот од киселото млеко.

Меѓутоа наместо да ја расипете, научниците препорачуваат да ја измешате со остатокот од кислото млеко бидејќи во неа се наоѓаат протеини.

 

Доколку пак не сакате воопшто да ја гледате, најдобро е пред да го отворите јогуртот или киселото млеко добро да го протресете за сурутката повторно се соедини со кислото млеко.

Повеќе на Готви.мк:

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате