Крокети од бело месо

Крокети од бело месо

Мелено месо, пире и печурки – симфонија на неодолив вкус.

Состојки:

 • 250 гр мелено бело месо
 • 100 гр печурки
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 2 лажици презла
 • сол
 • бибер

Состојки за компир пире:

 • 1 кг компири
 • 1 жолчка
 • сол

Останати состојки:

 • 1 јајце
 • брашно
 • презла

Начин на подготовка:

 1. Кромидот ситно исечкајте го и пропржете го на малку масло. Во меленото месо додајте сечкани печурки, пропржен кромид, јајце, презла, зачинете по вкус и сè соединете. Со намастени раце правете ќофтиња и пржете ги на масло.
 2. За пирето, исчистете ги компирите, сварете ги, процедете, додајте жолчка и сол по вкус, па направете пире. Оставете го малку да се излади, па секое ќофте обложете го со компир пире.
 3. Секое топче месо извалкајте го во брашно, па во разматено јајце и на крај во презла. Пржете во длабоко масло или во фритеза.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

Печен спанаќ со јајца

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

 

singlepost_text