Крцкава непечена торта со јагоди

Крцкава непечена торта со јагоди

Уживајте во освежувачкиот десерт со јагоди, експандиран ориз и чоколадо.

Состојки:

  • 100 гр експандиран ориз
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 2 лажици масло
  • 3 дл слатка павлака
  • 250 гр јагоди

Начин на подготовка:

  1. Растопете чоколадо на пареа со масло и во тоа измешајте ориз.
  2. Масата ставете ја во намастен калап за торти и ставете ја во фрижидер да стегне.
  3. Разматете павлака и додајте исечкани јагоди. Преку стегнатото чоколадо нанесете шлаг и декорирајте со цели јагоди.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед