ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Компир со маслинки и растопено сирење

ГУРМАНСКИ ДЕЛИКАТЕС: Компир со маслинки и растопено сирење

 Компирот е здрава и хранлива намирница која лесно се приготвува и комбинира. Ги сакаат сите генерации, а сега ви нудиме рецепт за компир со маслинки од кој ќе ги излижете прстите.

 

Состојки:

 • 1 кг компир
 • 1 кромид
 • маслинки
 • 200 гр сирење
 • Масло
 • 1 лук

Подготовка:

 1. Компирот се вари, па откако ќе се излади се ренда во сад.
 2. Во меѓувреме се пржи кромидот на тава со масло, па се додаваат маслинките, па лукчето.
 3. Се се динста, па смесата се додава во компирот.
 4. Се додаваат зачини, се меша, па се додава ½ од сирењето.
 5. Се реди смесата во тава со масло и одозгора се додава сирењето.
 6. Печете на 180 степени додека не добие компирот боја.

Повеќе на Готви.мк:

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

 

singlepost_text