Погледнете зошто скарата се премачкува со компир – од сега и вие ќе го направите истото

Погледнете зошто скарата се премачкува со компир – од сега и вие ќе го направите истото

Сигурно ќе се сложите со тоа дека храната има многу подобар вкус кога се подготвува на скара. За да не ви се лепи решетката треба да ја намачката со копмпир. Загрејте ја скарата, подгответе свеж компир т.е една половина од компирот и набодете го на виљушката. Кога скарата ќе биде жешка, премачкајте ја  решетката со компирот.Ова решение е многу едноставно но и придоно.

Прбајте го овој трик и уверете се.

 

Повеќе на Готви.мк:

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?

 

singlepost_text