Експрес брз пилешки гулаш со печурки

Експрес брз пилешки гулаш со печурки

Одличен ручек кој брзо и лесно се подготвува.

Состојки:

 • 1/2 кг пилешко бело месо
 • 2 моркови
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 300 гр печурки
 • 1 чаша доматен сок
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте го кромидот и морковите. Пропржете ги на масло.
 2. Додајте месо исечкано на коцки и сечкани печурки.
 3. Оставете да крчка на умерен оган 30 минути и по потреба додајте малку вода.
 4. Налијте со сок од домати, посолете и побиберете и оставете да се готви уште десетина минути.
 5. Послужете со компир пире или тестенини.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани