Пица каква што не сте пробале досега: Лесно се прави, а вкусот е фантастичен!

Пица каква што не сте пробале досега: Лесно се прави, а вкусот е фантастичен!

Феноменален вкус, прсти да излижеш!

Состојки:

 • 300-400 гр брашно
 • 10 гр свеж квасец (1 кесичка сув)
 • 200 мл млако млеко
 • 200 гр паризер
 • 100 гр кашкавал
 • 100 гр тврдо кравјо сирење
 • кечап
 • оригано
 • сусам по желба

Начин на подготовка:

 1. Во вангла потопете квасец и додајте една лажичка шеќер и малку млеко. Тоа разматете го, па додајте го останатото млеко, брашно и сол. Замесете средно тврдо тесто. Оставете го 15 минути малку да нарасне. Размесете и развлечете го тестото.
 2. Тестото пресечете го на 6 агли по средината.
 3. Тестото прво премачкајте го со кечап, а потоа распоредете паризер, рендано сирење, како и рендан кашкавал. Посипете со оригано.
 4. Аглите префрлете ги преку тестото (како на видеото).
 5. Пицата премачкајте ја со масло и посипете ја со сусам. Печете на 200 степени околу 15-20 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text