Паста со спанаќ и овчо сирење

Паста со спанаќ и овчо сирење

Иако без месо, прилично е јака поради овчото сирење. Доколку сакате, изберете некое полесно сирење.

Состојки:

 • 400 гр паста по избор
 • сол
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 црвена лута пиперка
 • 1 лажица ладно цедено маслиново масло
 • 450 гр спанаќ
 • бибер
 • 1 лажичка сок од лимон
 • 150 гр овчо сирење

Начин на подготовка:

 1. Згответе ја пастата по упатството на пакувањето. Исечете кромид и лук. Исчистете го пиперчето од семки и исечкајте го.
 2. Загрејте масло во широко тенџере и пропржете кромид и лук. Додајте ситно сечкан спанаќ и пропржете го неколку минути.
 3. Процедете ја пастата и измешајте ја со сечкано луто пиперче и половина од сирењето. Зачинете со сок од лимон.
 4. Растопете го остатокот од сирењето во тенџере. Сервирајте ја пастата и прелијте ја со со сирење и спанаќ.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text