Бешамелот и доматниот сос ќе станат минато: Нов рецепт за кари сос

Бешамелот и доматниот сос ќе станат минато: Нов рецепт за кари сос

Направете неверојатно вкусен кари сос каков што не сте јаделе до сега. Доволен е за четири лица, а ќе го направите за 30 минути.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 2 лукчиња
 • 2 лажици кари
 • 400 мл кокосово млеко
 • 800 гр леблебија варена
 • 100 гр спанаќ
 • магдонос
 • 250 гр шери домати
 • 1 лажица масло

 

 

 

Подготовка:

 1. Леблебијата се вари во тенџере со вода, а потоа се цеди, додека во меѓувреме се загрева масло на тава и се става сецканиот кромид со лук и се мешаат.
 2. Се додава карито во тавата и се меша, па се става леблебијата и кокосовото млеко, и се остава да поврие.
 3. На крај се додаваат доматите, ситно сецкани и спанаќот, кој претходно треба да се обари и иситни.
 4. Се сервира со магдонос.

Повеќе на Готви.мк:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text