Италијанска чорба на балкански начин

Италијанска чорба на балкански начин

Ваквите чорби се идеални како предјадења, но се одлични и за оние кои сакаат да одморат од тешка храна!

Состојки:

 • 1,5 л пилешка супа
 • 1 главица ситно сечкан кромид
 • 2 лажички сечкан лук
 • 2 рендани моркови
 • целер
 • 500 мл доматен сос
 • 250 гр ситни тестенини
 • 250 гр смрзната пченка Пекабеско
 • 250 гр ситно сечкан кељ
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте маслиново масло во тенџере, додајте сечкан кромид и лук, моркови и целер и динстајте 3-5 минути.
 2. Потоа измешајте пилешка супа и доматен сос, поклопете и гответе на умерена температура 15 минути. Додајте тестенини, пченка и сечкан кељ.
 3. Посолете и побиберете, измешајте и гответе уште 10-15 минути, додека тестенината не омекне.

Послужете и уживајте!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула