Рецепт за гурманска плескавица која лесно ќе ја направите

Рецепт за гурманска плескавица која лесно ќе ја направите

Послужете ја плескавицата со компири и салата по избор.

Состојки:

  • 300 гр мелено мешано месо
  • 2 главици кромид
  • 50 гр сланина Пекабеско ситно сечкана
  • 50 гр ситно сечкан кашкавал
  • малку масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте го кромидот и измешајте го со меленото месо, сланината и кашкавалот.
  2. Посолете по потреба и обликувајте плескавици и испечете ги.
  3. Совет: Ако немате електрична скара, испржете ги плескавиците на тефлонска тава со малку масло.

Добар апетит!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Фантазија рецепт: Крањска со зеленчук

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, лук и босилек

Печена пица палачинка

Која е тајната за совршени лазањи?