Најбрзите енергетски бомбици – се прават за миг!

Најбрзите енергетски бомбици – се прават за миг!

Ќе уживате во секое колаче од урми и кокос!

Состојки:

  • 200 гр несолени индиски ореви
  • 20 урми без коски
  • 1 шолја кокосово брашно
  • 2 лажици свежо цеден сок од портокал
  • рендана кора од еден портокал

Начин на подготовка:

  1. Сомелете ги индиските ореви и ставете ги во чинија. Урмите ситно исечкајте ги, изгмечете ги во пире и додајте ги во садот со оревите.
  2. Потоа измешајте половина од кокосовото брашно, сок од портокал и изрендана кора и добро измешајте додека не добиете хомогена смеса.
  3. Обликувајте 12 топчиња и извалкајте ги во останатото кокосово брашно. Оставете ги топчињата во фрижидер на половина час.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат