Супа од кромид

Супа од кромид

Од изборот на сирењето ќе зависи и јачината на овој специјалитет на француската кујна.

Состојки:

 • 1 кг кромид
 • 2 лажици путер
 • 4 парчиња багет леб
 • 100 гр гауда сирење
 • сол
 • бибер
 • малку рендано мускатно оревче

Начин на подготовка:

 1. Исечете го кромидот на тенки кругови. Загрејте го путерот и добро издинстајте го кромидот. Налијте вода, оставете да зоврие, намалете ја температурата и оставете да крчка поклопено околу 15 минути.
 2. Во меѓувреме препечете ги парчињата багет леб. Изрендајте сирење. Загрејте ја рерната на 225 степени.
 3. Посолете ја супата и побиберете ја по вкус. Додајте мускатно оревче и ставете ја супата во огноотпорни садови.
 4. Во секоја чинија ставете парче препечен багет и од горе богато посипете со сирење. Запечете во рерна, така што сирењето ќе се растопи.
 5. Сервирајте со зачинскибилки по избор.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text