Совршен десерт за Денот на вљубените: Чоколадни пралини

Совршен десерт за Денот на вљубените: Чоколадни пралини

 Изненадете го саканиот или саканата со чоколадни пралини за Денот на вљубените.

Состојки:

 • 250 гр чоколадо за готвење
 • 50 гр стопен путер
 • 50 гр крем од лешник
 • 80 гр шеќер во прав
 • 1 лажица инстант кафе
 • 50 мл вињакФИЛ 
 • 100 гр млечно чоколадо

 

 

Подготовка:

 1. Изматете го путерот пенасто, додадете крем од лешник и шеќер во прав и продолжете да матите додека смесата не стане хомогена и кремава.
 2. Чоколадото растопете го на пареа, додека е врело помешајте го со кафе и вињак, и сето тоа додадете го на смесата со путерот, па потоа наполнете шприц и истискајте на плех со хартија.
 3. Откако ќе се изладат прелијте ги со млечно чоколадо.
 4. Може да ги декорирате со кокос, мрвици во боја или ситнети бадеми и лешници.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи