БРЗО И ЛЕСНО: Највкусниот рецепт за шненокли (ВИДЕО)

БРЗО И ЛЕСНО: Највкусниот рецепт за шненокли (ВИДЕО)

Кој може да им одолее на овие шненокли?

Состојки:

 • 1 л млеко
 • 5 јајца
 • 100 гр бисквити
 • 1 пудинг од ванила
 • 3 кесички ванилин шеќер
 • шеќер по вкус

Начин на подготовка:

 1. Разматете 5 белки со 8 лажици шеќер во цврст снег. Во 1/2 л млеко ставете 1 лажица шеќер, ставете го садот на шпорет па додајте ванилин шеќер. Со лажица вадете белки и спуштајте во зовриеното млеко.
 2. Во чинија издробете бисквити, па на неа вадете шненокли. Кога сите шненокли ќе бидат готови разматете жолчки и млеко и ставете ги жолчките во врелото млеко и мешајте со жица околу 2 минути.
 3. Со тоа прелијте ги шненоклите. Во другата пловина млеко ставете 3 лажици шеќер и 2 кесички ванилин шеќер и згответе 1 полна лажица пудинг, па со тоа прелијте ги шненоклите.
 4. Во тенџере ставете една полна лажица шеќер целосно да се растопи пропрскајте ги шненоклите.
 5. Остатокот од подготовката погледнете го ВИДЕОТО!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text