Без овој минерал срцето не може правилно да работи – овие намирници вријат од него

Без овој минерал срцето не може правилно да работи – овие намирници вријат од него

Магнезиумот е минерал кој е еден од најважните за телото и срцето, а неговиот недостаток неминовно ќе доведе до грчеви во мускулите, како и забавена работа на срцето.Еве кои намирници треба да ги јадете бидејќи во нив врие од магнезиум.

Магнезиумот најмногу го внесуваме со зеленото овошје и зеленчук, житарките, оревите, сојата, пченката…

Ова е листата:

Семки од тиква имаат 530 милиграми магнезиум

Бадеми – 300

Бразилски ореви – 225

Кикиритки 183

Ореви 130-90

Спанаќ 80

Банана 29

Бел леб 20

Млеко 10

Компир 25

Брокула 30

Јогурт 17

Повеќе на Готви.мк:

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса