Ваква салата не сте пробале до сега – поразлична од сите други

Ваква салата не сте пробале до сега – поразлична од сите други

 Иако кога ќе се спомене салата прво што ни паѓа на памет е шопска, грчка, мешана, руска, компир салата…сепак постојат рецепти за салати кои ги немате направено во домот, а се прекрасни. Ви нудиме салата со боранија.

Состојки:

  • 400 гр боранија
  • 200 гр сланина
  • Зачини

Подготовка:

  1. Се чисти боранијата и се става во солена вода да се вари. Сланината во меѓувреме се пржи на путер.
  2. Се цеди боранијата, се става во чинија, па се става сланината врз неа.
  3. Се прелива со сокот кој го пуштила сланината.
  4. Се ставаат зачини и се меша.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

 

 

singlepost_text