Ако го готвите оризот вака, тогаш му штетите на организмот

Ако го готвите оризот вака, тогаш му штетите на организмот

Луѓето кои водат сметка за линијата обично оризот го бираат наместо леб или прежени компири, но лоша услуга му правите на вашето тело, доколку не водите сметка на неговата подготовка.Експертите предупредуваат дека еден ориз кој не е зготвен како што треба во телото внесувате арсеник. Ова соединение може да создаде канцер, дијабетис, болести на срцето и разноразни пробелми.

Арсеник природно се наоѓа во животната средина, но оризот апсорбира голема количина на овој отров во однос на другите култури и така го превзема песцитидот  на индустрискиот отров.

Меѓутоа, експпертите вцелат дека количината на арсеник во принцип може драстично да се намали со подготовка на различни методи на готвење. Тие велат дека потребно е само да го натопите оризот со вода и да стои преку цела ноќ, а потоа оризот да го измиете и да го зготвите како и обично.

Повеќе на Готви.мк:

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text