Мусака на малку поинаков начин: Мелено месо со јогурт

Мусака на малку поинаков начин: Мелено месо со јогурт

Ова е малку поинаква верзија на мусака, но исто така многу вкусно и сочно јадење.

Состојки:

 • 1 главица сечкан кромид
 • 1 лажица маст
 • 1 кг мелено говедско месо
 • сол
 • бибер
 • 3 јајца
 • малку лут пипер
 • 1 лажичка сечкан магдонос
 • 170 гр доматен сок
 • 1 кг компири исечени на коцки
 • 1 шолја врела вода
 • 1,5 шолја јогурт
 • 2 шолји брашно

Начин на подготовка:

 1. Кромидот испржете го на маст, додајте месо, зачини, магдонос и доматен сок, па се заедно згответе.
 2. Потоа додајте компири и врела вода, па гответе наредните 10 минути.
 3. Префрлете ги состојките во земјен или огноотпорен сад и печете половина час на 190 степени.
 4. Јогуртот, јајцата, брашното и солта добро измешајте ги и прелијте преку печеното месо. Вратете во рерна на уште десетина минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text