Тулумби од рерна

Тулумби од рерна

Сјајни се, посебно затоа што се печат во рерна…

Состојки:

  • 800 гр шеќер
  • 900 мл вода
  • 100 гр масло
  • 300 гр брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 5 јајца

Начин на подготовка:

  1. Шеќерот и 1/2 л вода ставете ги на оган да зоврие и добро изладете.
  2. 400 мл вода и маслото ставете го тенџере на оган да зоврие, а откако ќе зоврие тргнете го од шпорет и додајте брашно измешано со прашок за пециво. Соединете ја масата и добро изладете.
  3. Во масата додавајте едно по едно јајце и матете со миксер. Добиената смеса ставете ја во шприц, па истиснувајте по 7 см на ненамастен плех.
  4. Печете ги тулумбите на 180 степени, 25 минути. Врелите тулумби прелијте ги со изладен сируп.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Ирски тост со пржено сирење

Слатка ужинка: Тост со блок чоколадо

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text