Ликер од чоколадо

Ликер од чоколадо

Чоколаден вкус кој ќе ве опие…

Состојки:

  • 5 дл млеко
  • 350 гр шеќер
  • 50 гр какао
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 0,5 дл рум
  • 80 гр чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Во млекото додајте какао, чоколадо и шеќер и мешајте додека не зоврие и сè убаво се растопи. Додајте ванилин шеќер и тргнете го садот од оган.
  2. Кога смесата ќе се излади, додајте рум, измешајте и ставете ја во шише.
  3. Послужете и уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text