Ќе заборавите на руска и пилешка – за оваа салата долго ќе се зборува

Ќе заборавите на руска и пилешка – за оваа салата долго ќе се зборува

 Направете совршена салата со грашок и павлака со која ќе заборавите на сите останати.

Состојки:

 • 1 конзерва грашок
 • 6 варени јајца
 • 3 компири
 • 1 шолја павлака
 • 4 лажички масло
 • сок од 1/2 лимон
 • зачини

Подготовка:

 1. Грашокот се цеди, па се става во чинија, а во меѓувреме се варат јајцата.
 2. Варените јајца ситно се сечкаат, се мешаат со масло, за да се собие еднаква смеса. Варените компири се толчат, па се мешаат со јајцата.
 3. Се додаваат и павлаката, лимоновиот сок, зачините, малку шеќер и се соединува со грашокот.
 4. Измешајте и уживајте.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text