Еве како да направите домашен кајмак за само 5 минути!

Еве како да направите домашен кајмак за само 5 минути!

Ако ви се јаде кајмак, а го немате во кујна, можете сами да го направите за само 5 минути.

Потребни ви се само три состојки: 100 гр путер, 100 гр тврдо фета сирење или слично сирење и 100 гр кисела павлака.

Прво пенесто разматете го путерот, додајте издробено сирење и додајте павлака. И вашиот кајмак е готов. Сол не ви треба, бидејќи воглавно самото сирење е доволно солено.

Ако сакате малку поредок кајмак, можете да додадете малку слатка павлака.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text