Торта Меланија – кралски десерт кој стана хит

Торта Меланија – кралски десерт кој стана хит

Направете торта Меланија и уживајте во егзотичниот вкус.

 

Состојки:

 • 9 јајца
 • 300 гр мелени ораси
 • 250 гр путер
 • 400 мл павлака
 • 250 гр чоколада за готвење
 • 250 гр шеќер во прав
 • 4 лажици брашно
 • 6 лажици шеќер
 • ½ кесе прашок за пециво

 

 

Подготовка:

 1. Во вангла се матат пет јајца со 6 лажици шеќер, па се додаваат брашното и прашокот за пециво и се се мати со жица. Се додаваат и 3 лажици мелени ореви од вкупната смеса.
 2. Смесата се става во плех и се пече 20 минути на 200 степени.
 3. Чоколадото се топи на пареа, а во вангла се матат преостанатиот путер и шеќер во прав.
 4. Се делат 4 белки од 4 жолчки и се матат жолчките со миксер, па се додава чоколадата и оревите. Се мати додека не се соедини.
 5. Кората се дели на два дела, првата се мачка со филот, па се става другата кора и се нанесува преостанатото.
 6. Оставете ја во фрижидер и изматете павлака.
 7. Се украсува со неа.

Повеќе на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text