Ваква салата не сте пробале до сега – поразлична од сите други

Ваква салата не сте пробале до сега – поразлична од сите други

 Иако кога ќе се спомене салата прво што ни паѓа на памет е шопска, грчка, мешана, руска, компир салата…сепак постојат рецепти за салати кои ги немате направено во домот, а се прекрасни. Ви нудиме салата со боранија.

Состојки:

  • 400 гр боранија
  • 200 гр сланина
  • зачини

 

 

Подготовка:

  1. Се чисти боранијата и се става во солена вода да се вари. Сланината во меѓувреме се пржи на путер.
  2. Се цеди боранијата, се става во чинија, па се става сланината врз неа.
  3. Се прелива со сокот кој го пуштила сланината.
  4. Се ставаат зачини и се меша.

Повеќе на Готви.мк:

Домашен рецепт со кој повеќе нема ни да помислите на цвекло од тегла

Релаксирајте се: Чај кој ги опушта мислите и мускулите

Смути на денот: Моркови во чаша

Трилече – неверојатно вкусен домашен рецепт

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text