Подготвте вкусни романтични колачиња

Подготвте вкусни романтични колачиња

Во толку мали колачиња, толку магични вкусови…

Состојки:

 • 3 лажици кисела вода
 • 280 гр маргарин
 • 2 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 350-400 гр брашно
 • 10 гр квасец
 • 100 гр соино млеко во прав
 • 200 гр шеќер во прав
 • 30 гр кокос
 • 100 гр чоколадо

Начин на подготовка:

 1. Разматете 100 гр маргарин со шеќер, кисела вода, масло, прашок за пециво и квасец, па додајте брашно.
 2. Се замесете и развлечете на дебелина од околу 5 мм. Со чаша за ракија вадете кругови и печете ги на 250 степени околу 10 минути.
 3. За филот разматете го останатиот маргарин со шеќер во прав и додајте соино млеко во прав. Добро соединете и ставете преку печеното изладено тесто.
 4. Ставете ги колачињата во фрижидер да се изладат, а потоа прелијте ги со чоколадо и малку кокос.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција