Колач со едно јајце: Десерт за секој џеб

Колач со едно јајце: Десерт за секој џеб

Ако сакате нешто вкусно, брзо и евтино, ова е десерт за вас.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 1 шолја шеќер
 • 1 шолја мелени ораси
 • 1 шолја млеко
 • ½ шолји масло
 • 1 шолја брашно
 • 1 прашок за пециво
 • ФИЛ
 • 1 пудинг од ванила
 • 3 дл млеко
 • 2 лажици шеќер
 • 15 гр путер

 

Подготовка:

 1. Се мати јајцето со пола шолја шеќер, па се миксира додека не добиеме хомогена смеса.
 2. Се додаваат млекото и остатокот од шеќерот.
 3. Со лажица се мешаат и оревите и маслото, брашноо и прашокот за пециво.
 4. Смесата се пече на плех со малку брашно 20 минути на 170 степени.
 5. Во еден децилитар млекот се ставаат пудингот и шеќерот, а остатаокот од млекото во лонец се остава да врие. Ставете ја смесата во него кога ќе зоврие.
 6. Кога ќе се излади измешајте го путерот со миксер.
 7. На ладниот бисквит истурете ја смесата, и изрендајте чоколада за декорација.

Повеќе на Готви.мк:

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text