Рецепт за највкусните мафини со кокос (ВИДЕО)

Рецепт за највкусните мафини со кокос (ВИДЕО)

Брз и едноставен рецепт кој им успева на сите!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 100 гр кокосово брашно (50 гр за тесто, 50 гр за посипување)
 • 1,5 дл течна слатка павлака или јогурт
 • 1 дл масло
 • 80 гр чоколадо
 • 1 лажица масло

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додајте слатка павлака (јогурт), масло, брашно, прашок за пециво, 50 гр кокос. Сè разматете и ставете во подготвени корпички кои треба да ги ставите во калап.
 2. Печете во загреана рерна, на 200 степени околу 15 минути.
 3. Готовите мафини извадете ги од рерна, и чоколадото со масло ставете го во рерна да се растопи.
 4. Секој врв од мафините потопете го во чоколадо, па во кокосово брашно.
 5. Начинот на подготовка можете да го погледнете и во видеото во прилог:

Повеќе на Готви.мк:

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text