Еве како да направите домашни гриз кнедли

Еве како да направите домашни гриз кнедли

Додајте ги гриз кнедлите во својата супа и уживајте во вистински домашен специјалитет.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 60 гр гриз
  • 1 лажичка масло
  • малку сол (по вкус)

Начин на подготовка:

  1. Најпрво пенесто разматете ги белките, а во друг сад измешајте гриз со жолчки и масло. Белките потоа полека додавајте ги во смесата со гриз и сè добро измешајте.
  2. Со лажичка вадете кнедли и спуштајте ги во процедена супа која врие.
  3. Гответе ја супата додека кнедлите не омекнат.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text