Сутлијач на португалски начин

Сутлијач на португалски начин

Испробајте нешто поинаква варијанта на омилениот десерт од ориз.

Состојки:

 • 1 шолја ориз
 • 2 шолји вода
 • 2 шолји врело млеко
 • 1 шолја шеќер
 • 2 жолчки
 • рендана кора од еден лимон
 • 1 лажица путер
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • прстофат сол
 • цимет

Начин на подготовка:

 1. Згответе го оризот во посолена вода додека не омекне.
 2. Додајте во оризот врело млеко, шеќер, путер, жолчки, кора од лимон, екстракт од ванила и измешајте.
 3. Нека струи на умерен оган 15-20 минути поклопено додека не добие густина.
 4. Ставете го сутлијашот во садови и оставете да се излади. Посипете со цимет по вкус.

Послужете и уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

singlepost_text