Морето на чинија: Рецепт за сите сетила

Морето на чинија: Рецепт за сите сетила

Ако сакате супер вкусно јадење за да оставите впечаток и романтика, ви нудиме супер деликатес од морето.

Состојки:

 • 1500 гр октопод
 • 400 гр компир
 • 1 лук
 • 1 шолја бело вино
 • ½ шолји мед
 • 5 лажици маслиново масло
 • зачини

Подготовка:

 1. Октоподот се сече и се замрзнува 24 часа за да биде свеж.
 2. Во сад за печење се става масло, па компир, лук и октоподот на парчиња. Се додаваат вино и зачини по избор.
 3. Ставете фолија и печење час и половина на 180 степени.
 4. Кога ќе омекне премачкате го октоподот со мед.
 5. Вратете во печка уште половина час.

Повеќе на Готви.мк:

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

 

 

 

singlepost_text