Ќе заборавите на шопска и грчка: Мешана компир салата

Ќе заборавите на шопска и грчка: Мешана компир салата

Направете салата која совршено оди со секое јадење. Шарена компир салата ќе ве натера да заборавите на сите омилени вкусови на салати до сега.

Состојки:

 • 1 кг компир
 • сок од 2 лимони
 • 2 главици кромид
 • 1 кисела краставичка
 • 2 црвени јаболки
 • ¼ лажички шеќер
 • сол
 • масло
 • бибер

 

 

 

Подготовка:

 1. Компирот се вари и се сече со кромидот на кругови, па се става масло, се додаваат кругови јаболка и краставичка.
 2. Се става сок од лимон, зачини, шеќер, се се шема и се служи ладно.
 3. СОВЕТ: За совршен изглед декорирајте со магдонос.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула