За сос, ручек или супа: Овој зеленчук помага за се

За сос, ручек или супа: Овој зеленчук помага за се

Бамјата е зеленчук кој се препорачува да го јадете најчесто што можете.
Бамјата во себе содржи витамини и минерали, фолна киселина, витамини Б1 и Б2, Б6, и во една порција има 10 отсто од дневните вредности.
Го подобрува протокот на крвта, богата е и со антиоксиданси, добра е за дишните патишта, а и за намалување на шеќерот во крвта.
Одлична е за разни сосови и супа, го намалува холестеролот, ја подобрува меморијата и концентрацијата.

Повеќе на Готви.мк:

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

 

singlepost_text