Погачици од компири

Погачици од компири

Едноставно и брзо – направете погачици од компири…

Состојки:

 • 225 гр меко брашно
 • 3 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • 85 гр путер
 • 225 изладено компир пире
 • 2 јајца

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 200 степени. Во голем сад измешајте брашно, сол, бибер и прашок за пециво. Во истиот сад ситно изрендајте путер и додајте изладено компир пире. Изматете едно цело јајце и додајте го во садот.
 2. Замесете тесто со раце (без додавање вода, млеко…). Ќе ви требаат околу 2-3 минути додека сè убаво не се поврзе.
 3. Тестото растегнете го на побрашнета подлога на дебелина од 1 см и со чаша или калап по желба вадете тесто.
 4. Обложете тепсија со хартија за печење и наредете ги погачиците. Останатото јајце разматете го со малку сол и премачкајте ги погачиците.
 5. Ставете ги во загреана рерна и печете 20 минути или додека не добијат златна боја.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

singlepost_text