НЕШТО НОВО И ВКУСНО: Мајонез од бадеми

НЕШТО НОВО И ВКУСНО: Мајонез од бадеми

 Нешто ново, вкусно и совршено кое ќе вистане омилен дел од јадењето. Ви нудиме совршен и кремав мајонез од бадеми.

Состојки:

 • 1 шолја бадеми
 • 1 шолја вода
 • 1 лимон
 • 1 ½ лажички мед
 • 1 лажица јаболков оцет
 • ¾ лажички лук во прав
 • 2 лажички морска сол
 • 1 1/3 шолји  масло

Подготовка:

 1. Бадемисе те ставаат во вода осум часа, а потоа се вадат лушпите од нив.
 2. Ставете ги во блендер и додадете ги сите состојки.
 3. Полека сипувајте го маслото.
 4. Ставете во стаклена тегла и уживајте.
 5. Смесата чувајте ја во фрижидер.

Повеќе на Готви.мк:

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

 

singlepost_text