АКО СТАВИТЕ ЛИМОН ВО ЗАМРЗНУВАЧ, велат дека прави чудо за организмот!

АКО СТАВИТЕ ЛИМОН ВО ЗАМРЗНУВАЧ, велат дека прави чудо за организмот!

Пробајте го овој совет на нутриционистите…

Лимонот е здрав, тоа го знаете, но и многумина не знаат дека и лимоновата кора исто така е благотворна за човечкиот организам.

Затоа, пробајте го следниов рецепт на Мерилин Гленвин. Таа е нутриционистка и спрецијалист за здравје кај  жените.

– Лимонот добро измијте го со топла вода и јаболков оцет, пред да го ставите во замрзнувач. Откако ќе смрзне, изрендајте ја кората, но и цел лимон – плодот, пулпата и семките – вели Гленвин и додава дека добиената смеса можете да ја користите на разни начини.

– Наједноставно е само да ја прелиете со студена или топла вода и да ја испиете. Но, можете да ја додавате и во смути, мусли, чај или чорба.

Повеќе вести на Готви.мк:

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината