СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Компир на грчки начин

СПЕЦИЈАЛИТЕТ: Компир на грчки начин

 Внесете мала промена во вашата кујна, направете совршен компир на грчки начин. Овој ручек е доволен за шест лица.

 

Состојки:

  • 700 гр компир
  • 2 лажици сок од лимон
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка оригано
  • ¼ лажичка сол и бибер

 

 

Подготовка:

  1. Секој компир се мие, лупи и сече на осум кришки.
  2. Во сад се мешаат сокот од лимон со маслиновото масло и зачините карактеристични за грчката кујна, па се додаваат компирите и се убаво се меша.
  3. Се пече во плех со масло на 200 степени 45 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко