Италијански затворени пици какви што досега не сте пробале! (ВИДЕО)

Италијански затворени пици какви што досега не сте пробале! (ВИДЕО)

Вистинскиот вкус на италијанско калцоне!

Состојки:

 • 1 пакување лиснато тесто
 • 1 праз
 • масло
 • сол
 • бибер
 • 100 гр тврдо сирење
 • 100 гр кашкавал
 • паризер или мелено месо
 • кечап
 • оригано
 • 1 лажица павлака

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете праз сечкан на кругови, па додајте сечкан паризер или мелено месо и испрежете. Додајте сол и бибер.
 2. Тестото развлечете го со големина на округла тепсија, премачкајте го со павлака, но не до краевите, па додајте пропржен праз со месо, изрендајте сирење и кашкавал, потоа кечап и оригано, па префрлете една половина преку друга и малку свиткајте ги рабовите.
 3. Затворената пица можете да ја премачкате со жолчка. Печете на 200 степени околу 30 минути убаво да порумени. Послужете топло.


На здравје!

Повеќе на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки