Викенд временска – УХМР најави промена со времето

Викенд временска – УХМР најави промена со времето

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а во крајните западни делови ќе има повремени локални врнежи од дожд. По котлините ќе има магла, но кон средината на денот ќе настапи извесно расејување на маглата. На повисоките места и на планините ќе биде потопло. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец.Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од пет до 13 степени.

Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, кон средината на денот ќе има извесно расејување на маглата која во ноќните часови повторно ќе се формира.

По топлото време за време на викендот, хидрометеоролозите од понеделник попладне најавуваат нов студен бран и снег на повисоките места и планините.

Според прогнозата на УХМР ќе се задржи променливо облачно со сончеви период и со појава на магла по котлините и по речните долини. Ќе има повремен слаб локален дожд кој ќе биде застапен во западните делови. Во понеделник се очекува врнежите да се прошират насекаде и да бидат поинтензивни а кон крајот на денот како резултат а спуштање на постуден воздух од север ќе поминуваат во снег на повисоките места и на планините.

Повеќе на Готви.мк:

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text