Чоколаден ролат со портокал (ВИДЕО)

Чоколаден ролат со портокал (ВИДЕО)

Ролат кој сите ќе го обожаваат!

Состојки:

 • 80 гр брашно
 • 30 гр како
 • 3 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 1/2 лажичка сув квасец
 • прстофат сол
 • 3 пудинзи од чоколадо и портокал
 • 750 мл млеко
 • 4-5 лажици шеќер
 • 200 гр маргарин
 • 70 гр чоколадо + 50 гр
 • 30 гр кандиран портокал

Начин на подготовка:

 1. Одвојте ги жолчките од белките.
 2. Разматете ги белките со малку сол. Додајте една по една жолчка.
 3. Измешајте ги сувите состојки, а остатокот од начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕОТО на Милица Михаиловиќ:

Повеќе на Готви.мк:

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

singlepost_text