Брза пита со компири готова за половина час!

Брза пита со компири готова за половина час!

За само половина час направете вкусна пита, било за доручек, вечера или некоја свечена прилика.

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 1 кг компир
  • 2 кесички мелен црн пипер
  • 4 лажички сув зачин
  • 2 дл минерална вода
  • 1 дл масло

Начин на подготовка:

  1. Компирите излупете ги и изрендајте ги, потоа додајте бибер и сув зачин и измешајте.
  2. Во намастена тепсија ставете 2 споени кори, а на нив зачинет рендан компир, па повторно две кори премачкани со мешавина од минерална вода и масло (2 дл вода измешајте со 1 дл масло). Откако ќе ги премачкате на нив ставете зачинет рендан компир и преку него следни две кори, и повторувајте ја постапката додека не го потрошите материјалот. Со остатокот од водата и маслото премачкајте ги последните кори.
  3. Печете на 200 степени 25-30 минути. Пет минути пред да завршите со печењето извадете ја питата, премачкајте ја со путер/маргарин. Доволна ви е една лажица за премачкување.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л

singlepost_text