Еве одличен рецепт за вкусна италијанска пица!

Еве одличен рецепт за вкусна италијанска пица!

Одлична идеја за ручек или вечера. Брзо подгответе вкусна италијанска пица.

Состојки за 2 лица:

 • 350 гр глатко брашно
 • 20 гр сув квасец
 • 2 лажици маслиново масло
 • 3 лажици топла вода (за квасецот)
 • 200 мл топла вода (за тестото)
 • 5 гр шеќер
 • 5 гр сол
 • 200 мл доматен сос
 • 200 гр салама или суво месо
 • 200 гр сирење (моцарела или било кое топено)
 • шампињони по ваш избор
 • оригано
 • сушен босилек
 • пиперка, кромид или тиквица (за оние кои сакаат зеленчук)

Начин на подготовка:

 1. За почеток во посебен сад ставете квасец, малку шеќер, сол и топла вода. Оставете неколку минути. Потоа во брашното додајте маслиново масло и мешавината од квасец. Замесете тесто и оставете го да надојде.
 2. Кога тестото ќе биде готово, развлечете го во облик на тепсијата, премачкајте го со сос од домати и полека додавајте ги состојките.
 3. Печете ја пицата во загреана рерна прво 3-5 минути на 250 степени, а потоа намалете ја температурата на 200 степени. Печете додека не порумени, не повеќе од 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки