ДЕСЕРТ НА НЕДЕЛАТА: Брз Тирамису без јајца

ДЕСЕРТ НА НЕДЕЛАТА: Брз Тирамису без јајца

 Направете вкусен и брз тирамису десерт без јајца. Еве што ви е потребно:

 

Состојки:

 • 3 шолји кафе
 • 5 лажици рум
 • 250 гр слатка павлака
 • 500 гр маскарпоне
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 лажици лимонов сок
 • 500 гр пишкоти
 • какао за наросување

 

Подготовка:

 1. Кафето се вари и оставаме да се излади, па додаваме рум, а слатката павлака ја матиме со миксер па ставаме од шеќерот во прав, постепено.
 2. Додаваме маскарпоне, лимонов сок, и добро матиме.
 3. Пишкотите се натопуваат во кафето и ги редиме на плех.
 4. Ставаме крем одозгора, па пишкоти, па крем. Наросуваме какао.
 5. Се остава во ладилник околу два часа, па се сервира.

Повеќе на Готви.мк:

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

 

singlepost_text