Еве што значи ако истурите кафе или скршите чаша – суеверија за кујната

Еве што значи ако истурите кафе или скршите чаша – суеверија за кујната

Луѓето во зависност од тоа колку се суеверни дури и се придржуваат до одредени ритуали, а ова се дел од народните верувања и што тие може да донесат.– Скршена чаша – Ако во домот се скрши чаша, тоа е предзнак за среќа

– Јајце – Ако скршите јајце со две жолчки значи дека наскоро некој ќе се венча, а јајце пак без жолчка е предзнак за несреќа

– Истурено кафе – Ако се истури кафе во домот, тоа значи парична добивка

– Не треба да се лиже останатата храна на ножот ниту да се јаде од него

Повеќе на Готви.мк:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text