Уштипци од варено пилешко месо

Уштипци од варено пилешко месо

Уштипците можете да направите како главно јадење со сос или како топло или ладно предјадење.

Состојки:

 • 250 гр варено пилешко месо од супа
 • 100 гр трапист сирење
 • 2 јајца
 • 2 лажици презла
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица кисела павлака
 • малку сол
 • малку куркума
 • малку маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Вареното пилешко месо исчистете го од коски и ситно исечкајте го.
 2. Сирењето изрендајте го.
 3. Во сад измешајте исечкано месо и изрендано сирење.
 4. Додајте сол, куркума, презла, брашно, јајца и кисела павлака.
 5. Добро измешајте со вилушка.
 6. Со лажица вадете уштипци и посипете ги до презла.
 7. Во тава загрејте масло и пржете ги уштипците на силен оган додека не добијат убава златна боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди