Американските научници тврдат: Пијалокот кој го пиеме сите предизвикувал рак

Студијата објавена во списание на Американската агенција за истражување на ракот, Cancer Epidemiology Biomarkers & Preventions, сугерира дека приближно 3,6 отсто од случаите на карцином ширум светот се од алкохол и тоа карциномот на дојка, дебелото црево, ректумот или дишните патишта е од виното, пијалок кој сите го сакаме и пиеме, пишува Tech Times.

Тројца научници спровеле истражување и студија на над 200.000 испитаници.

Се докажало дека чаша вино го зголемува ризокот за 13 посто. Белото вино и тоа чаша на ден го зголемува ризикот од карцином за 13 посто.

Според авторот на истражувањето, се наведуваат ризик и од срцев и мозочен удар.

Повеќе на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

 

singlepost_text