Лепеза компири: Нема подобар рецепт

Лепеза компири: Нема подобар рецепт

 Направете супер вкусни компири по најдобар рецепт. Од компири никогаш доста, па затоа ви нудиме нешто ново и исклучително вкусно.

 

Состојки:

 • 8 компири
 • 6-8 парчиња сланина, печеница…по избор
 • 2 главици кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 домат
 • 2 лажици доматен сос
 • 100 млмасло
 • 200 мл вода
 • зачини

 

 

Подготовка:

 1. Компирите се чистат и на секој му се прават неколку реза, за да можат да се полнат.
 2. Во секој засек се става сланина, врат, кулен, печеница, што и да одберете.
 3. Лукот се сече, на тепсија се става масло, па се стааваат компирите, а околу нив кромид и лук.
 4. И доматот се распоредува до нив, а одозгора се ставаат зачини.
 5. Сосост се мати во водата и се посипува до компирите.
 6. Се пече околу час на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

10 „убијци“ на вишокот калории

singlepost_text