Домашно амарето

Домашно амарето

Направете вкусен домашен алкохолен пијалак со кој можете да ги збогатите коктелите или слатките.

Состојки:

  • 1 чаша вода
  • 2 чаши вотка
  • 250 бел шеќер
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 2 лажици екстракт од бадеми
  • 2 лажици екстракт од ванила

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ја водата со бел и кафеав шеќер и загревајте додека не почне да врие и шеќерот не се растопи. Тогаш тргнете го садот од рингла и оставете да се излади 10 минути.
  2. Во слатката вода додајте вотка, екстракт од бадеми и екстракт од ванила.
  3. Подготвената напивка ставете ја во стаклено шише.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text