НИКАКО не јадете банани за појадок – еве зошто

НИКАКО не јадете банани за појадок – еве зошто

Иако многумина од нас сакаме некое овошје за појадок, и не ретко се одлучуваме за банани, сепак не е здраво да се јадат наутро, а еве и зошто е тоа така.

Иако бананите се совршени за брз оброк, нутриционистите наведуваат дека не се погодни за појадок. Во себе имаат 25 посто шеќер, и се во умерено кисели намирници.

Најдобар начин да се почне денот во однос на оброкот, е оброк кој согорува маснотии, и ве држи сити. Иако бананите даваат енергија, брзо ќе се почувствувате гладни и уморни. Тие се повеќе создадени за ужинка отколку појадок.

За да го спречите чувството на глад и умор по бананата, потребно е да ја комбинирате со здрава храна како авокадо.

 Повеќе на Готви.мк:

  1. ВИДЕО: Мафини со сирење готови за 10 минути
  2. Чоколадни мафини
  3. Капкејк мафини
  4. Ултра брзи пица мафини
  5. Мафини од банани
  6. Брзи овесни мафини
  7. ВИДЕО: Мафин рози од јаболко
  8. Мафини со 5 семиња
  9. ВИДЕО: Како да направите солени мафини за 3 минути

singlepost_text